Bizonyára
- séta vagy vezetés közben gyönyörködtél már kertekben, növényekben,
- el tudtad képzelni milyen jó is lenne otthon,
- fejben összeraktad, hogy mi hol lesz,
- építettél egy sziklakertet és teleraktad virágzó növényekkel,
- szeretgeted őket, locsolgatod őket, de nem úgy néz ki mint a szomszédnál,
- rájöttél már, a szomszéd fűje mindig zöldebb, és segítséget kellett volna kérned.
Ha így volt,
- szeretgetjük a kertedet, megnézzük, hogy milyen lehetőségei vannak,
- milyen növényeket érdemes beültetni, hogy mindig virágzó kerted legyen,
- megbeszéljük, milyen igényeid vannak neked, és a családodnak, és én mire
gondoltam, - ha kell, sziklakertet építünk, ami illeszkedik az egész kerthez, és megfelelő
növényeket ültetünk bele, - igényeid szerint gyepszőnyeggel vagy magvetéssel varázsoljuk zöldre kertedet,
- és mindezt ha szeretnéd jól tartani, öntözőrendszer telepítésével is megbízol minket.
A kertépítés főbb szempontjai
1. Mit szeretnénk?
2. Stílus
A kertünk adottságainak megfelelően gyűjtsünk ötleteket, könyvekből, újságokból és mások kertjéből. Ne feledjük: A kevesebb néha több!
3. Tervezés
KertTervezéshez nem használok kertépítő programokat, próbálok a saját fejemben keresni megfelelő megoldást. Nézegetem, szeretgetem a kertet, figyelembe veszem a szomszédok által ültetett növényeket és azok elrendezését.
Arra ügyelek, hogy kertünkben növényeink homorú formát alkossanak, mert az így felépített kert hívogató számunkra, míg a domború forma taszít minket.
4. Kertünk fekvése
Ha meg akarjuk határozni a kertünk fekvését, akkor álljunk háttal a ház falához, mert ebben a helyzetben abba az irányba nézünk, amerre a kertünk.
A déli fekvésű kert kellemes hűvösebb éghajlaton, mert reggeltől estig süt rá a nap, ezért világos és meleg. Tavasszal és ősszel nagyon jó,de nyáron forróság lehet kertünkben. Érdemes kialakítani árnyékos helyeket, ültessünk magas növényeket.
Északi fekvésű kertünk kevés napot kap, télen szinte semmit. Zsebkendőnyi telken ne építsünk magas kerítést és ne ültessünk magasra törő növényeket.
Nézzük meg, hol éri a nap telkünket.
A keleti fekvésű kertben jól ki lehet használni a reggeli nap melegét, az esték viszont hűvösek lehetnek.
A nyugati fekvésű kertben inkább délután és este élvezhetjük a meleget.
5. Talaj
A homokos talaj tapintásra szemcsés és laza. A homok hamar elvezeti a vizet és kevés benne a tápanyag,de könnyű benne ásni.
Az agyagos talaj tapintásra finom és ragadós, jól megtartja a vízet és a tápanyagokat. Lazítására, ha hajlamos a vízmegkötésre, kavicsot vagy sódert használjunk. Jó hír, hogy bármilyen a kertünk talaja, mindig lehet javítani rajta.
Minden talaj hasznosítja a hozáadott szerves anyagokat, legyen az kerti komposzt vagy trágya. A szerves anyagokat mikroorganizmusok bontják le humusszá, és ez javítja a talaj szerkezetét. Fontos, hogy homokos talajba tavasszal, míg agyagos talajba ősszel keverjünk szerves anyagot!
6. Dísznövények
A növénytelepítés összetett feladat, jó magam úgy szoktam elkezdeni a válogatást, hogy sokkal több növényt viszek a kertbe, mint amennyire szükség lehet. Mivel földlabdás és konténeres növényeket használok, van időm ide-oda pakolgatni őket, és nézegetni, szeretgetni az összképet.
Ne legyünk lusták, keressük meg a legjobb helyet a kiszemelt növényeknek! Saját munkámat is képes vagyok szétszedni, ha másnap úgy találom, hogy valamelyik nem jó helyen van.
Hogy egész évben látványos kertünk legyen, össze kell hoznunk a különböző fajtájú növényeket. Telepítenünk kell örökzöldeket, fákat, cserjéket, évelőket és egynyári virágokat. Először a vezérnövényeket helyezzük el, mert ezek vonzzák a tekintetet, utána jöhetnek a cserjék, és a végén, ha marad helyünk, akkor jöhetnek a virágok is.
Ne ültessünk sok eltérő fajt, inkább törekedjünk az érdekességre.