Tóépítés
Képzeld el!
A tóépítés lépései
1. Megfelelő hely
2. A meder kialakítása
3. Fóliázás
Utána terítheted a tófóliát, egy két helyen, ahol a fóliát hajtanod kell, hogy szépen simuljon a mederhez, akkor jössz rá, hogy mégis szakembert kellett volna hívni. A hajtásokat mi egyszerűen kivágjuk és fóliahegesztővel összemelegítjuk a két anyagot.
Ragasztót nem ajánlok erre a műveletre, mert nem tartós, és a későbbiekben méreg szivároghat a vízbe.
4. Feltöltés
5. Takarás
6. Élővilág
Figyelmeztetés
Kerti tóban csak akkor gondolkodj, ha van kellő időd a tó tisztántartására és gondozására! Nagyon szép egy tó amikor elkészül, a tiszta vízben leláthatunk az aljára, és látjuk halainkat lubickolni, de ha nem szánunk elég időt a tavunkra, akkor nem lesz a kertünk ékessége.
Tapasztalatból tudom, hogy a hozzá nem értés többe kerül, mint egy szakember. Megpróbáltam megjavítani a láncfűrészemet, de csak szenvedtem vele és nagyobb bajt csináltam – a végén szervizben kötött ki.
A tavunk gondozása
Ha minden rendben, cseréljük le a víz egyharmadát. A vízzel együtt szívjuk le a törmeléket a tó aljáról.
Tavunkat ha csapvízzel töltjük fel, ne feledkezzünk meg a klórmentesítésről.
Klórmentesítés után érdemes beindítani a szűrőberendezésünket, de csak akkor, ha a hőmérséklet 10 fok fölé emelkedett.
Halainkat csak akkor kezdjük etetni,ha látjuk rajtuk, hogy keresik az ennivalót. Érdemes búzacsírát tartalmazó eledelt adnunk kedvenceinknek, mert nem porlik és nem terheli fölöslegesen a tavunk vízét.
Az algák gyors szaporodását, algavirágzását látva ne cseréljünk vízet. Az alga egy alsórendű növény amig nincsenek felsőbbrendű növények addig gyorsan szaporodnak és ezt hívjuk algarobbanásnak. Emeljük magasabbra a vízfelszínhez közel, a télen lesüllyesztett növényeinket. Addig érdemes fent tartani őket amig az algavirágzás befejeződik és a növények hajtásai elég fejlettek a visszasüllyesztéshez.
Amikor algaölő szert használunk tartsuk be az előírt adagolást és az elpusztult algákat halásszuk le. Szellőztetéssel vagy csobogóval akadályozzuk meg, hogy mozdulatlan, pangó víz legyen a tavunkban. Elkezdhetjük átültetni az edényes növényeinket, ha szükséges végezzünk tőosztást. Átültetés helyett alkalmazhatunk tápanyagpótlást.
Kezeljük a vizet parazitaölő szerrel, sóval, hogy megelőzzük a halaink fertőzését.
Növényeink átültetését, tőosztását, egészen a nyár közepéig folytathatjuk. A víz alatti növényeket dugványozással és tőosztással is szaporíthatjuk.
Fogjuk ki a kártevő bogarakat (csíkbogár, keringőbogár, csibor) és idejében vegyük fel a harcot a levéltetvekkel.Tíz-tízenkét naponta érdemes a tavirózsa leveleinek a fonákját letísztogatnunk.
Fontos, hogy halainknak egyszerre csak annyi eledelt adjunk amennyit 5 perc alatt elfogyasztanak. Amikor bőséges a szaporulat, szükséges lehet a a halaink egy részét áttelepíteni. Az ivadékok nagy részét megeszik a nagyobb halak, békák és szitakötőlárvák.
A halainkat étvágyuk szerint és egyre ritkábban etessük, ne feledkezzünk meg az 5 perces szabályról. Ha a hömérséklet tartósan 10 fok alá esik, hagyjuk abba az etetést.
A szegélynövényeket közvetlenül a vízfelszín fölött vágjuk le, hogy az elszáradt részek ne szennyezzék a vízet. A levágott leveleket semmisítsük meg, mert kártevők rejtőzhetnek benne.
A téli nyugalom előtt a tavirózsáink leveleit vágjuk le a rizóma fölött. A télálló fajtákat süllyesszük a tó fenekére. Ha nagyon mély a tavunk, akkor ne szó szerint vegyük az előző mondatot! Mély tónál elég addig letennünk a tavirózsát, ameddig a víz nem fagy be, és biztonságosan áttelelhetnek. Leegyszerűsítve a lényeg az, hogy a tavirózsa rizómája fölött minimum 40 cm víz legyen!
A víz alatti növényeket is érdemes annyira levágnunk, hogy ne fagyjon bele a jégbe, mert szintén bomlásnak ered. Fagyérzékeny növényeinket még az első fagyok előtt vigyük védett, világos helyre.
Ha sekély a tavunk és télen fenékig befagy, akkor a télálló tavirózsákat is vegyük ki belőle az ősz végén. Szintén vágjuk le a leveleit és hűvös, de nem fagyos helyen, nedves közegben tároljuk.
A szivattyúnkat és szűrőnket – ha nem üzemeltetjük – vegyük ki a tóból, tisztítsuk meg, és tartsuk száraz helyen. Ha van külső szűrőberendezés, víztelenítsük és száraz, zárt helyen tavaszig tároljuk. A szűrőt és
a szivattyút tavasszal akkor rakjuk vissza, ha a hőmérséklet tartósan 10 fok fölé emelkedik.
Az összefüggő, lék nélküli jégtakaró megakadályozza, hogy a szerves anyagok bomlásából eredő gázok távozzanak. Ezért fontos az őszi odafigyelés, a lehulló levelek elleni védekezés. Minden úszó tárgyat bevethetünk, ha egy kis jégmentes területet szeretnénk. A legolcsóbb megoldás, ha 3 db pillepalackot félig megtöltünk homokkal, kaviccsal, majd ragasztószalaggal egymáshoz erősítjuk és bedobjuk a tóba.
Ha minden erőfeszítésünk ellenére befagyott a tó, akkor kiméletes módszerekkel nyissunk léket rajta.
Fúrással vagy forró vízzel probálkozzunk, léket lehetőleg ne üssünk rajta, mert az erőteljes ütések ártanak a halainknak.